WSPÓŁPRACA PIERRE AUGER

  Koncepcja Projektu Pierre Auger została wypracowana w czasie szeregu roboczych spotkań w Paryżu (1992), Adelajdzie (1993), Tokio (1993) i ostatecznie w Fermilab (1995). Liderami tych spotkań byli prof. James Cronin z Uniwersytetu Chicago (USA) i prof. Alan Watson z Uniwersytetu w Leeds (W.Brytania). W roku 1995 powstał kompletny opis projektu technicznego przyszłego eksperymentu. W listopadzie 1995 w siedzibie UNESCO w Paryżu została formalnie zawiązana Współpraca Pierre Auger, oraz ustalono lokalizację obu laboratoriów: w Mendozie (Argentyna) i w Millard County (Utah - USA). Lokalizacja północna została później zmieniona na stan Colorado (USA).

  W październiku 1998, również w siedzibie UNESCO w Paryżu, została utworzona Rada Finansowa, mająca na celu finansowy nadzór nad realizacją budowy obserwatoriów Pierre Auger.

  Liderami projektu zostali profesorowie James Cronin i Alan Watson. W chwili obecnej członkowie projektu Pierre Auger pochodzą z Argentyny, Australii, Boliwii, Brazylii, Chorwacji, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Meksyku, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Wietnamu, i Włoch.

  W chwili obecnej budowa obserwatorium na półkuli północnej nie została jeszcze rozpoczęta. Zespół badaczy jest w trakcie konsultacji odnośnie dalszego rozwoju obserwatorium, także na półkuli północnej.
Pełna oficjalna lista instytucji uczestników Współpracy Pierre Auger (po angielsku)


Na mapie świata kolorem czarnym zaznaczone są kraje których uczeni uczestniczą w Projekcie Pierre Auger, oraz lokalizacje: obserwatorium południowego, oraz niezbudowanego na półkuli półnosnej.









Uczestnicy zebrania Współpracy AUGER, które odbyło się w CERN-ie w 1997 roku.